POZWOLENIE NA WYWÓZ NIECZYSTOŚCI PŁYNNYCH
Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Warunki udzielania zezwoleń na świadczenie usług
Art. 8. [Wniosek o udzielenie zezwolenia]
1. Wniosek o udzielenie zezwolenia powinien zawierać:
1) imię i nazwisko lub nazwę oraz adres zamieszkania lub siedziby przedsiębiorcy ubiegającego się o zezwolenie, oraz jego numer identyfikacji podatkowej (NIP);
2) określenie przedmiotu i obszaru działalności;
3) określenie środków technicznych, jakimi dysponuje ubiegający się o zezwolenie na prowadzenie działalności objętej wnioskiem;
4) informacje o technologiach stosowanych lub przewidzianych do stosowania przy świadczeniu usług w zakresie działalności objętej wnioskiem;
5) proponowane zabiegi z zakresu ochrony środowiska i ochrony sanitarnej planowane po zakończeniu działalności;
6) określenie terminu podjęcia działalności objętej wnioskiem oraz zamierzonego czasu jej prowadzenia.
1a. Do wniosku przedsiębiorca jest obowiązany dołączyć zaświadczenie albo oświadczenie o braku zaległości podatkowych i zaległości w płaceniu składek na ubezpieczenie zdrowotne lub społeczne.
1b. Oświadczenie, o którym mowa w ust. 1a, składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.". Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
2. (uchylony).
2a. Przedsiębiorca ubiegający się wyłącznie o zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transport nieczystości ciekłych powinien udokumentować gotowość ich odbioru przez stację zlewną.
2b. (uchylony).
3. (uchylony).
4. (uchylony).
5. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta udostępnia w formie elektronicznej na stronach internetowych urzędu gminy lub miasta wzór wniosku o udzielenie zezwolenia.
Art. 8a. [Czynności przed podjęciem decyzji w sprawie wydania zezwolenia. Odmowa wydania, zmiana, cofnięcie zezwolenia]
1. Przed podjęciem decyzji w sprawie wydania zezwolenia wójt, burmistrz lub prezydent miasta może:
1) wezwać przedsiębiorcę do uzupełnienia, w wyznaczonym terminie, jednak nie krótszym niż 14 dni, brakującej dokumentacji poświadczającej, że przedsiębiorca spełnia warunki określone przepisami prawa, wymagane do wykonywania działalności objętej zezwoleniem;
2) dokonać kontrolnego sprawdzenia faktów podanych we wniosku o udzielenie zezwolenia w celu stwierdzenia, czy przedsiębiorca spełnia warunki wykonywania działalności objętej zezwoleniem.
2. Przedsiębiorca jest zobowiązany niezwłocznie zgłaszać wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta wszelkie zmiany danych określonych w zezwoleniu.
3. Odmowa wydania zezwolenia, jego zmiana i cofnięcie zezwolenia następuje w drodze decyzji wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Uchwała nr XLIV/344/23
Rady Gminy Cedry Wielkie
z dnia 28 czerwca 2023 r
w sprawie określenia wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się
o uzyskanie zezwolenia w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Cedry Wielkie.
Informacja w sprawie kontroli zbiorników bezodpływowych (szamb) oraz przydomowych oczyszczalni ścieków
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 3b, art. 6 ust. 5a i 5aa oraz art. 9u ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 399) właściciele nieruchomości, którzy pozbywają się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych są obowiązani do udokumentowania w formie umowy korzystania z usług wykonywanych przez przedsiębiorcę posiadającego odpowiednie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i/lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych, poprzez okazanie takich umów i dowodów uiszczania opłat za te usługi.
Zgodnie z § 17 pkt. 7 i 8 Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Cedry Wielkie” Właściciel nieruchomości zobowiązany jest do opróżniania bezodpływowych zbiorników z częstotliwością dostosowaną do ilości wytwarzanych nieczystości ciekłych oraz objętości zbiornika, przy zapewnieniu ciągłości użytkowania zbiornika oraz uniemożliwieniu wydostania się nieczystości ciekłych poza zbiornik, jednakże w każdym przypadku nie rzadziej niż raz na 3 miesiące.
Właściciel nieruchomości zobowiązany jest do opróżniania nieczystości ciekłych z osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków, z częstotliwością uzależnioną od instrukcji eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków, objętości osadnika oraz uniemożliwiającą wydostanie się nieczystości poza osadnik, jednakże w każdym przypadku nie rzadziej niż raz do roku.
Właściciele posesji, którzy nie posiadają podpisanych umów na opróżnienie zbiorników bezodpływowych i wywóz osadów z przydomowych oczyszczalni ścieków powinni to uczynić niezwłocznie.
Wykaz podmiotów posiadających zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych
Wykaz podmiotów posiadających zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania osadników z przydomowych oczyszczalnie ścieków i transportu nieczystości ciekłych.
Kontakt
Urząd Gminy Cedry Wielkie
Referat Ochrony Środowiska i Rolnictwa
ul. M.Płażyńskiego 16
83-020 Cedry Wielkie
pokój 11, tel. (58) 692-20-49